Jak postupovat a kde začít při stavbě rodinného domu? Na co všechno se musí myslet a u čeho si dát pozor? Představíme vám 6 jednoduchých kroků, na které byste se měli zaměřit a nebrat je na lehkou váhu.
Výběr a nákup pozemku
Ačkoliv to zní jednoduše, nemusí to tak vždycky být. Pozemek můžete vybírat podle několika různých kritérií – lokalita, velikost, tvar, orientace ke světovým stranám, dopravní dostupnost, dostatek zeleně, občanská vybavenost, vybavenost inženýrskými sítěmi, stav terénu, hladina podzemní vody apod. Nejobvyklejší tvar pozemku je čtverec nebo obdélník s výměrou 500-600 m2.
Ještě před výběrem pozemku si ujasněte vaše představy o budoucím domě. Jak bude velký, jaká bude jeho energetická náročnost a jaká bude jeho cena. Pokud máte pozemek vybraný, zjistěte si následující věci:
Jakékoliv výše zmíněné zjištění vám může několikanásobně prodražit výstavbu základové desky a celého domu. Důkladně zvažte všechna pro i proti.
Projekt domu
Na projekt domu máte dvě možnosti – koupit hotový vypracovaný projekt, který si najdete v katalogu nebo oslovit projektanta/architekta a navrhnout si dům podle vašich představ a konkrétních požadavků.
Ve druhém případě lze dům přesně přizpůsobit pozemku a jeho možnostem – tzv. stavební projekt na míru. I když je architekt dražší, může být vaší oporou a rádcem. Průběžně s ním máte konzultace v procesu návrhu. Architekta vybírejte především podle předchozích zkušeností a doložitelných projektů. Pokud chcete jen přesný náčrt pro úřady, postačí vám projektant.
V tomto kroku se rozhoduje i o ceně celého domu. Financování může mít mnoho podob – vlastní zdroje, hypotéka, úvěr, půjčka. Pro zjištění nejlepší kombinace doporučujeme poradit se s odborníkem – finančním poradcem. Zapojte také stavební firmu pro konzultaci rozpočtu a zhotovení stavby.
Stavební povolení
Po projektu přichází na řadu stavební povolení. To musí být vydáno na příslušný stavební úřad. Ještě před samotným podáním žádosti stavebního povolení zjistěte, jaké konkrétní informace, dokumenty a stanoviska příslušných orgánů musíte doložit. Nejjednodušší je zeptat se přímo na úřadě. Zpravidla se jedná o tyto dokumenty:
Při návštěvě městského stavebního úřadu rovnou ukažte základní nákres stavby a zjistěte, jestli stavba může na daném pozemku vzniknout. V opačném případě budete muset přepracovat návrh domu podle konkrétních stanovisek a výtek. Od podání žádosti má správní orgán 60 dní na rozhodnutí a vydání nebo zamítnutí stavebního povolení.
Stavební povolení potřebujete, pokud bude zastavěná plocha domu větší než 150 m2. U menší stavby stačí územní souhlas a ohlášení stavby. Musí však být hotová přístupová cesta a napojení na sítě.
Některé stavební firmy nabízejí mimo jiné i vyřízení stavebního povolení.
Stavba domu
Dům můžete stavět buď sami – tzv. svépomocí, nebo pomocí stavební firmy. Dům svépomocí je levnější varianta, ale mnohem více časově náročnější. Ve velké míře závisí na zkušenostech a preciznosti. Stavba svépomocí se vám může několikanásobně prodražit. Stavební firma vám naopak pomůže s plánováním do posledního detailu, o vše se postará a získáte na stavbu záruku. Budete mít představu o rozpočtu i o termínech.
Jak vybrat správnou stavební firmu? Zaměřte se na reference, zkušenosti, na stavby, které firma již realizovala, jak dlouho je firma na trhu apod. Nechte si zpracovat a udělat rozpočet. Zjistěte, co vás čeká, jak je to časově i finančně náročné. Porovnávejte jednotlivé firmy mezi sebou. Pokud si firmu vyberete, oslovte ji dopředu s dostatečným předstihem.
Stavební dozor
Stavební dozor je odborně způsobilá osoba, která zajišťuje a kontroluje dodržování správných stavebních postupů a norem. Dohlíží na kvalitu práce, bezpečnost i dodržování finančního rozpočtu. Vyskytuje se na stavbě v celém jejím průběhu. Je povinna provádět zápisy do stavebního deníku či do zjednodušeného záznamu o stavbě.
Kolaudace
Na závěr celé stavby vás čeká kolaudace. Stavba se eviduje na obecním úřadě, pojmenuje se účel využití stavby, přiřadí se soupisné číslo a katastrální úřad novostavbu zapíše na parcelu, na níž je postavena. Žádost o vydání kolaudačního rozhodnutí se podává na stavebním úřadě. Stavba je připravená ke kolaudaci, pokud jsou dokončeny přípojky inženýrských sítí a je hotová střecha, komíny, okna, dveře, schodiště a balkony se zábradlím, umyvadla, toalety, sprchy, vany, povrchové úpravy stěn, podlah a stropů.