Vymalování interiéru nemusí být nic těžkého. Musíte však dodržet správné postupy. Důležitým bodem je odstranění plísní, které mohou být škodlivé pro vaše zdraví. Pojďme se tedy podívat na to, jak se plísní před malováním zbavit.
Plísně na stěnách se často objevují na vlhkých a nedostatečně izolovaných místech. Je však důležité, abyste si na ně dávali pozor. Mohou totiž způsobovat astmata, alergické reakce či podráždění kůže a očí.
Tato místa se mohou také objevit změnou vlhkostně teplotních podmínek uvnitř domu. Jedná se například o změnu typu topení či snížení větrání.
Častou příčinou je i nesprávné zateplení objektu, kdy vzniknou tzv. tepelné mosty. Ty jsou právě díky kondenzované vlhkosti ideálním místem pro plísně. Mezi tyto chyby patří i výměna oken, která díky své těsnosti omezí výměnu vzduchu.
Ještě před malováním tedy plísně musíte odstranit. Nikdy tento krok nepodnikejte na suché zdi. Mohli byste výrůstky plísně vdechnout či kontaminovat okolí. Napadená místa proto namočte biocidním přípravkem a plíseň odstraňte špachtlí. Pokud je napadení silné, můžete přípravek aplikovat několikrát a nechat jej působit alespoň 6 až 12 hodin. Nezapomeňte při celém procesu důkladně větrat.
Pokud chcete pro příště předejít vzniku plísní, musíte v domě vytvořit ideální podmínky zamezující jejich výskyt. Nejdůležitějším prvkem je vzduch – pravidelně proto větrejte. Bohužel musíte větrat v každém ročním období (a i přes noc), proto je ideální variantou rekuperační jednotka.
A v neposlední řadě nezapomeňte před malováním odstranit z pokoje všechen malý nábytek. Ten, který odstranit nelze, přesuňte do středu místnosti a důkladně zakryjte. Nezapomeňte i na radiátory, zásuvky, světla či okenní tabule. Ty lze zakrýt izolační páskou.