Podkrovní byty se stávají moderním a oblíbeným prvkem jak starých domů, tak i novostaveb. Ve starých domech lze z dříve nevyužitého prostoru, který sloužil jen pro uskladnění nepotřebných věcí, vykouzlit nový obytný prostor. Naopak nově vznikající půdní nástavby se rodí zejména ve městech s bohatou zástavbou, kde pro nové domky není prostor. Důvodem k vytvoření podkrovní vestavby mohou být i požadavky památkářů. Pokud historická zástavba nedovoluje moderní rovnou střechu, pak vzniká pod šikmou střechou prostor pro podkrovní byt.
Současná finanční ani materiální situace stavebnictví příliš nepřeje. Růst inflace a obrovský vzestup cen materiálů a pozemků odrazuje mnohé od záměru postavit si nový dům. Nezoufejte! Jednou z nejlevnějších a nejspíš i nejrychlejších variant, jak získat nové bydlení, jsou půdní vestavby. V případě půdních vestaveb odpadá nutnost koupě pozemku, který musí být vhodný pro stavbu.
Výdaje nepadnou ani za nezbytné základy a nosné stěny a často ani za novou střechu. Pokud má stávající střecha kvalitní hydroizolaci i zateplení, pak se náklady za vysněné bydlení dostávají na minimum. V případě půdní nástavby se samozřejmě výdajům za stěny a novou střechu nevyhneme, vzniká zcela nové patro domu. I v tomto případě se ale bude jednat o daleko nižší investici než v případě stavby celého domu. Vytvoření půdní nástavby může být také příležitostí pro rekonstrukci střechy.
Jak zjistíte, zda je právě vaše půda vhodná pro vytvoření nového prostoru pro bydlení? Vždy je třeba začít právě posouzením stavu střechy. Zásadním krokem pro rozhodnutí, zda lze půdní vestavbu provést, je výška hřebene střechy od podlahy. Toto kritérium může být limitující anebo vestavbu zcela znemožnit. Minimální výška se liší dle legislativy a technických požadavků. Zároveň hraje velkou roli sklon střechy – čím je sklon větší, tím lépe. Pomalu se svažující střecha ubírá využitelný prostor. Nejvhodnějším typem střechy pro půdní vestavbu je střecha sedlová. Nabízí prostor jak pro střešní okna, tak okna ve štítu nebo zvýšit střechu formou vikýře.
Pamatovat musíme na to, že nelze libovolně odstranit staré trámy, mohlo by dojít k narušení krovu. Zachování starých trámů lze ale považovat za výhodu, jejich design a atmosféra jsou nezaměnitelné. Jednotlivé prvky krovu je nutné staticky posoudit. Pokud na střeše není tepelná izolace, je nutné ověřit, jestli stávající střecha zvládne zatížení způsobené dodatečnou konstrukcí. Problémem může být přístup na půdu. Zvlášť u starších staveb, kde půda sloužila zejména pro uskladnění sena, stačil pro přístup pouhý žebřík. V takovém případě bude zcela nezbytné vybudovat přístupové schodiště. Stěžejní bude statické posouzení budovy jako celku a také stropu dosud nejvyššího patra, ze kterého se stane podlaha pro půdní byt.
Na co dbát při tvorbě půdního bytu? Velmi důležité je zajistit dostatečné prosvětlení půdního prostoru. Přísun přirozeného světla lze zajistit pomocí střešních a štítových oken a doplnit je třeba světlovody. Světlovody sbírají sluneční paprsky a denní světlo na střeše a prostřednictvím světelného tubusu (vybaveného zrcadly) je vedou do místnosti. Vyústění tubusu je vybaveno difuzérem, který světlo rovnoměrně rozptyluje do místnosti. Moderní světlovody mohou navíc sloužit jako odvětrávání, což může být v prostoru půdy velmi cenné. Jejich součástí je často také stmívač a přídavné osvětlení.
Podkrovní byty nejsou žádná z nouze ctnost. Jedná se o velmi elegantní řešení bydlení, které šetří čas i peníze. Střešní okna propouští světlo, prostor nabízí vzdušnost a dýchá atmosférou staré půdy.