Vysoušení domu může být časově náročné a složité, protože ve starších stavbách se můžou vyskytovat plísně, bakterie a nepříjemný zápach. Dokonce může být narušena statika domu. Pojďme se podívat na to, jak se vlhka v domě zbavit.
V nejhorších případech mohou zdi nasáknout kvůli povodním. Důležité je, abyste s vysoušením po povodních začali co nejdříve. Pokud bude voda na zdi působit příliš dlouho, začnou se olupovat omítky, tapety, malby, vznikne eroze dřeva a černé skvrny. Vlhko neovlivňuje pouze dům, ale i naše zdraví – způsobuje alergie, revma či plísně.
Pojďme se podívat na některé metody, pomocí kterých můžete dům vysušit.
Stavby obsahují tři druhy vod – volnou, absorpční a chemicky vázanou vodu. My potřebujeme odstranit volnou a absorpční. Při vysoušení se zmenšuje objem stavebního materiálu až do té doby, dokud není odstraněna všechna volná voda.
Prvním krokem je vždy odhalení zdroje vlhkosti a jeho následné odstranění. Pokud je dům vytopen povodní nebo hnanou vodou při průtrži mračen, zamyslete se, zda-li by mohla existovat do budoucna prevence takových škod. Někdy i malá rýha v zemi dovede napřítě odvést vodu a uchránit váš majetek!
Pokud došlo v oblasti k povodni, je možné, že voda změnila poměry v podloží. Dle geologických poměrů trvá zhruba dva až deset týdnů (záleží i na teplotě a ročním období), než se hladina spodní vody vrátí do původního stavu. Teprve pak je možné přistoupit ke kontrole statiky, stavu zdí a základových konstrukcí. Pokud není narušena statika a hydroizolace domu, odstraníme omítky, obklady a případně podlahy (pokud jsou zasažené vodou).
Pro vysušení konstrukcí a interiérů je zásadní dostatečně větrat. Čím teplejší vzduch bude provětrávat interiér, tím rychlejší postup bude.
Použijte teplovzdušné zařízení s ventilátorem přivádějící teplý vzduch přes tepelný výměník. Pokud potřebujete zvolit levnější variantu vysoušení, zvolte teplovzdušné zařízení s možností regulace tepelného výkonu.
Nyní následuje postup vysoušení. Začněte vždy při plném výkonu od sklepa. Zařízení umístěte 1 m od stěn a směřujte ho směrem od podlahy do rohu místnosti. Pokud byste zařízení umístili blíže ke stěnám, mohlo by dojít k nadměrnému vysušení lokálního zdiva.
Během vysoušení nezapomínejte větrat tak, aby teplý vzduch proudil ven. Pokud potřebujete vysušit více stěn, zařízení přemísťujte, aby se zdi vysoušely rovnoměrně. Tento postup dodržujte nepřetržitě alespoň deset dnů. Můžete využít i odvlhčovačů vzduchu.
A když máte vysušeno, vyčkejte zhruba 5 měsíců, než obnovíte omítky, podlahu či dlažbu.