Velmi oblíbeným způsobem vytápění bytů a domků se stává podlahové topení. Jedná se o způsob zisku tepla do domácnosti, který nabízí mnoho výhod, ale je třeba jej zvážit vzhledem k tepelným ztrátám objektu. Před samotnou realizací je tak na místě prostřednictvím výpočtů ověřit, zda výkon topení pokryje zmíněné tepelné ztráty. Zjednodušeně řečeno, takto vytápěná budova musí splňovat požadavky na tepelnou izolaci.
Podlahové vytápění se řadí mezi tzv. velkoplošná vytápění, stejně jako stěnové či stropní. Velkoplošné vytápění předává teplo do místnosti sáláním. Nejprve dojde k zahřátí podlahy a následně se ohřívají další předměty v místnosti. Teplota vytápěné podlahy by se měla pohybovat mezi 23–25 °C, přesáhnout by neměla 33 °C v koupelnách a 29 °C v ostatních místnostech.
Vzhledem k tomu, že teplotní komfort vnímáme nejvíce u nohou, místnost bude stačit vytápět podlahovým topením méně než radiátorovým. Při vytápění sálavým zdrojem tepla, jakým je podlahové vytápění, není pro dosažení tepelné pohody nutné tolik ohřívat vzduch, který stejně vyvětráte. Pocit z tepla, které jde od podlahy budete tak mít pořád. Tedy i poté, co vyvětráte.
Podlahové vytápění je vhodné téměř do všech místností, zejména do těch, kde nezabírá velký prostor nábytek. Podlahové topení v ložnici by se příliš nevyplatilo vzhledem k tomu, že většinu plochy podlahy zabírá postel a skříně. Naopak velmi vhodnými místnostmi pro instalaci podlahového vytápění jsou koupelna, obývací pokoj, vstupní hala či chodba.
Typy podlahového vytápění
Podlahové vytápění lze rozdělit na teplovodní, tvořené trubkami s proudící teplou vodou nebo vytápění elektrické. Teplovodním podlahovým topením proudí voda o teplotě 30–450 °C. Zdrojem teplé vody
může být vedle kotle také tepelné čerpadlo nebo solární kolektor. Voda proudí pomocí nízkoenergetického oběhového čerpadla.
Elektrické podlahové vytápění je založeno na odporových topných kabelech, rohožích či fóliích. Elektrická topná rohož je pravidelně zakroucený topný kabel vetkaný do nosné tkaniny. Rohož lze tak použít pro větší plochy, oproti tomu kabely do zkosených či zúžených míst. Hlavní předností elektrického podlahového vytápění je nízká výška a proto lze takové topení umístit prakticky kamkoliv.
Výhody podlahového vytápění:
- Rovnoměrné rozložení tepla v místnosti
- Nižší spotřeba energie na vytápění než u přímotopů či radiátorů
- „Teplo u nohou“ – příjemný pocit komfortu
- Nedochází k rozvrstvení teplého vzduchu u stropu a studeného u podlahy
- Nezabírá prostor v místnosti
- Nižší cirkulace vzduchu – nižší prašnost (vhodné pro alergiky)
- Bezúdržbovost
- Bezpečnost
Nevýhody podlahového vytápění:
- Případné opravy vyžadují odstranění podlahy
- Podlahová krytina musí dobře propouštět teplo (nevhodné jsou silné koberce či masivní dřevo)
- Nábytek by měl být na nožičkách, aby teplý vzduch nad podlahou mohl volně přecházet do místnosti
- U elektrického podlahového vytápění musí být dostatečně dimenzována elektrická přípojka a rozvody
- Pomalá odezva systému – od zapnutí vytápění do plného náběhu výkonu to může trvat i několik dní – není vhodné do objektů, které nejsou obývány nepřetržitě
- Podlahové vytápění není vhodné do málo zateplených domů