Omítání vyžaduje zručnost a cvik. Nejedná se však o nic, co byste nedokázali zvládnout bez zedníka. Proto jsme si pro vás připravili návod, jak při omítání postupovat.
Na začátek si pojďme vysvětlit, k čemu vlastně omítka slouží. Jedná se o vrstvu materiálu nanesenou na stěnu, kterou poté zpevňuje a chrání. Dále také vyrovnává spáry, díry a veškeré nepravidelnosti. Rozlišujeme venkovní omítky na fasády a omítky na stěny v interiérech.
Omítka v interiérech se skládá ze dvou vrstev. První je jádrová omítka, která dělá “masu” omítky, chrání zdivo před poškozením a vyrovnává nerovnosti stěny. Druhá je hladká omítka, nebo štuková omítka, která představuje finální podklad pro výmalbu stěn, obkladání, atd.
Před samotným omítáním je dobré pamatovat, že omítek je více druhů lišící se pevností, složením, ale hlavně i paropropustností. Jsou zde sanační omítky, které se hodí do sklepení a míst, které se potýkají s vlhkostí stěn a které umožní vodě se odpařovat ze stěn. Existují omítky pro strojní i ruční omítání. Dnes jsou populární tzv. suché omítkové směsi, které jsou připraveny k použití díky moderním technologiím jejich výroby.
Nezapomeňte, že omítání nelze provádět za všech teplotních podmínek. Většinou se jedná o teploty od 5 do 35 °C. S nízkou teplotou může dojít k narušení struktury a následnému opadání omítky. S vysokou teplotou naopak dochází k vysychání a následnému popraskání.
Příprava podkladu je jedním z nejdůležitějších úkolů při omítání. Stěna musí být suchá, čistá, bez prachu a trhlin. Myslete také na to, že pokud je stěna čerstvě vyzděna, musíte ji nechat chvíli vyschnout. To stejné platí v případě staré vlhké stěny.
Vše odstraňte smetákem či kartáčem a prohlubně vyhlaďte stěrkovou hmotou. Pokud chcete omítnout jen některé části stěny, vytyčte si omítaný prostor pomocí dřevěných latí připevněných ke stěně. Dále čtěte pokyny výrobce. Někteří totiž například doporučují zvlhčit omítaný podklad.
Přichází na řadu smíchání omítky s vodou (opět dle pokynů výrobce). Přestaňte míchat ve chvíli, kdy ve směsi nebudou žádné hrudky. Nechte několik minut odstát a poté znovu zamíchejte. Dávejte si také pozor na čas. Omítky rychle tuhnou, proto byste měli namíchat množství, které zpracujete do 60 minut.
2. Namíchejte si maltu
Nyní si řekneme, jak namíchat maltu na omítání. Ta se skládá z hašeného vápna, cementu, písku a případně vody. Poměr složek je 1:1:3. Malta nesmí být příliš hustá, protože by poté opadávala. Nesmí však být ani příliš řídká, protože by naopak stékala ze stěny. Můžete však využít již předem namíchané pytlované směsi, kterou stačí smíchat s vodou.
3. Naneste omítku
Před samotným omítáním připevněte na stěnu latě, tzv. omítnice, které si pomocí provázku vyrovnáte. Tyto omítnice vám pomohou udržet stejnou tloušťku omítky a pomohou vám tak vytvořit rovný povrch. Po nanesení patřičné vrstvy omítky lze omítnice ve stěnách ponechat, nebo je odstranit a mezery vyplnit zbývající omítkou.
Dále si vytipujte místa, kde by omítka mohla praskat. To je většinou u napojení příček a nosných stěn, nebo v případě starších domů na místech, kde jsou drobné, staticky nevýznamné praskliny. Tyto místa je dobré vyztužit výztužnou sítí – tzv. perlinkou.
Naneste rovnoměrnou tloušťku omítky na stěnu. Nezapomeňte i na vyrovnání případných šikmých stěn. Při omítání nejlépe poslouží zednická naběračka či zednická lžíce. Naberte maltu a uvolněným zápěstím ji naneste. Správný pohyb rukou je potřeba nacvičit, ale za chvíli vám to půjde lehce.
Pro správnou funkci omítky je nutné dosáhnout patřičné tloušťky okolo 1,5 cm. Při tenčích vrstvách hrozí nedostatečná soudržnost a při tlustší vrstvě může dojít k popraskání omítky.
Stěnu vždy omítejte od spodu nahoru. Omítku nahoďte mezi omítníky a poté ji pomocí hliníkové latě či dřevěné desky shrňte dohromady.
Pokud máte hotovo, vyčkejte na lehké zaschnutí a poté vyjměte omítníky. Když omítka ztuhne, místa po omítnících zakryjte maltou.
Štuková omítka
Štukovou omítku nanášíme na navlhčenou jádrovou omítku. Natahuje se v tenké vrstvě pomocí ocelového hladítka, na které naberete dvě lžíce omítky. Hladítko přiložte na stěnu pod úhlem asi 40° a aplikujte omítku na stěnu v rovnoběžných kruzích.
Poté nechte omítku zavadnout až na 40 minut. Další fází je uhlazení, které provedete pěnovým či molitanovým hladítkem mírně namočeným ve vodě. Krouživými pohyby tak uhladíte štukovou omítku do finální podoby.
Po ukončení omítání nechte místnost několik dnů větrat, aby se ze stěny vypařila voda.
Vedle štukových omítek je v sortimentu celá řada stěrek, které mohou představovat finální povrch. Jsou zde například omítky silikátové, akrylátové i dekorativní. Vnitřní omítky představují zcela samostatnou dimenzi možností, které do interiéru můžete přinést. Namátkou lze použít plastické stěrky pro vytvoření reliéfu, nebo tzv. benátský štuk, který připomíná mramor. Možností je mnoho.