Fasáda je třešničkou na dortu vašeho domu. Určuje nejen jeho celkový vzhled, ale i majitelův vkus. Podívejme se tedy na několik tipů, které vám pomohou s volbou té správné barvy fasády.
Tmavá vs. světlá
Každý typ
fasády se
chová jinak. Tmavé barvy mají tendenci rychle blednout. Velmi snadno se tak může stát, že na severní straně bude fasáda stále stejná, kdežto na jižní straně bude vybledlá.
Světlé fasády mají výhodu v tom, že se jedná o
tradiční barvu domů, která je v našich podmínkách běžná a tudíž dům lépe zapadne do svého okolí. Světlá fasáda také odráží světlo a tudíž prosvětluje okolí odraženým světlem a
vytváří tak příjemné podmínky.
Tmavé fasády jsou většinou designový záměr a takový typ fasády klade mnohem
větší nároky na sladění celkového vzhledu. Výhoda tmavé fasády je v podstatě v tom, že k tmavé fasádě ladí mnohem větší počet barev.
Barva by také měla ladit s dalšími prvky budovy – například s materiálem a
barvou oken či
střechy, klempířských prvků, parapetů atd. Máte na domě
kamenné či dřevěné prvky? Ke dřevu a pískovci se například hodí přírodní barvy a ke kameni naopak výraznější. Důležitý je i prostor, ve kterém je dům postaven –
zahrada či plot hrají důležitou roli. Pokud tedy nedůvěřujete vlastnímu úsudku,
vždy se můžete poradit s odborníkem. I tyto malé detaily totiž hrají ve výsledku důležitou roli.
Fasáda ale není jen o barvě. Je i o materiálu. Fasádní nátěr se dá kombinovat s
dřevěným obložením, cihlou, plechem, imitací betonu, nebo třeba různou strukturou. Na trhu existují pastozní hmoty, které umožňují dělat
strukturu, reliéf, hrubost. Fasáda se dá také nechat
porůst rostlinami, které se skvěle hodí i v případě poškození kdy nechcete z různých důvodů přistoupit k celkové
rekonstrukci fasády.
Vizualizace
Nedívejte se pouze do
katalogu. Barvy bývají
zkreslené a ve skutečnosti mohou vypadat lehce jinak. Stavte se proto i do obchodu a nechte si fasádu natáhnout na kousek desky ve vámi vybrané struktuře, abyste viděli, jak na domě bude vypadat.
Je také dobré si vytipovat více variant a ty si
nechat posléze odzkoušet na místě. Koneckonců, světlo, stín, okolní barvy, to vše se promítne do výsledného efektu, který nedovede postihnout ani ta nejlepší vizualizace.
Lokalita
Důležitá je samozřejmě i poloha, ve které se váš dům nachází. V příměstské přístavbě či satelitním městečku je vlastně jedno, jako barvu fasády zvolíte. Naproti tomu například v horských vesničkách nebo v blízkosti památkové zóny by to ale
mohl být problém. Mnoho vesnic se snaží zachovat krajinný ráz.
Struktura
Struktura má vliv na vnímání barvy fasády. Odraz světla působí na povrch tak, že
hladký vnímáme světleji, hrubý či zrnitý naopak tmavěji. Strukturu fasády rozlišujeme podle její hrubosti a podle techniky například na drásanou či točenou.