Pokud jste se rozhodli vymalovat, rozhodně byste neměli vynechat penetrační nátěr. V dnešním článku se podíváme na to, proč je penetrace zdí před malováním opravdu důležitá a jak byste k ní měli správně přistupovat.
Penetrační podkladový nátěr zajišťuje přilnavost, zpevňuje a sjednocuje savost povrchu zdí. Pokud byste se
rozhodli malovat bez penetrace, celá rekonstrukce by se vám mohla velmi prodražit. Bez ní totiž hrozí, že se
barva začne brzy odlupovat, popraskávat a barevný nátěr nebude jednotný.
Kde je vhodná penetrace
Základní univerzální penetrace je vhodná jen pro povrchy v dobrém stavu nebo pro novou
omítku. Pokud už tedy máte na zdech starší omítku či nátěr s nečistotami, musíte je vyčistit. Oškrábejte je a následně použijte hloubkovou penetraci. Naneste ji ideálně ve dvou vrstvách.
Penetraci lze použít k ošetření téměř všech povrchů před aplikací další vrstvy, kdy si nejste jisti mírou přilnavosti. Penetrovat lze tak například staré zdivo před nanesením omítky, penetroval lze stěny před aplikací lepidla na keramické obklady. Penetrovat lze také porobeton, beton, cementotřískové i vláknocementové desky a
sádrokarton.
Penetraci lze využít jak v
interiéru, tak v exteriéru. Je vhodná i pro různé typy povrchů – např. beton, cement či dřevotřísku. Výběr vhodné penetrace záleží právě na povrchu a také následné barvě, kterou chceme při malování použít. Všechny informace opět najdete v pokynech od výrobce.
Jak postupovat:
- Vyberte vhodný penetrační nátěr: jak jsme zmiňovali, záleží na stavu povrchu.
- Důkladně si přečtěte pokyny od výrobce: Dozvíte se, jak penetraci správně naředit v závislsoti na způsobu použití a na typu penetrovaného materiálu a jak dlouho vysychá
- Očistěte povrch: zbavte ho prachu, mastnoty a nerovností
- Naneste penetraci: pokud se jedná o starší omítku, doporučujeme použít dvě vrstvy
- Nechte nátěr zaschnout: mezi jednotlivými vrstvami je potřeba, aby byl nátěr plně vyschlý
- Před samotným malováním nechte penetraci dostatečně vsáknout do podkladu
Základní typy nátěrů
Již jsme zmínili univerzální penetraci, která je určena na nové zdi, čisté
omítky a povrchy. Zmiňovali jsme také hloubkovou penetraci určenou pro starší zdivo, omítky, malby a pro sjednocení podkladu. Díky svým mikroskopickým částečkám pronikne hluboko do materiálu a hloubkově podklad zpevní. V neposlední řadě zabraňuje pronikání skvrn a původní barvy do nového nátěru.
Další je silikonová penetrace, která slouží pro napouštění velmi savých podkladů. Můžete ji však využít například i na
střešní krytinu. Je speciálně určena pro budoucí nátěr prováděný silikátovými barvami. Stejně jako předchozí typy zvyšuje přilnavost barev k povrchu a tím výrazně prodlužuje životnost.
Dalším typem penetrací, se kterými se můžete setkat, jsou asfaltové penetrace. Používají se pro sjednocení povrchu pro aplikaci (většinou bitumenové) izolace.
Poslední si představíme fungicidní penetraci. Ta je vhodná pro povrchy napadené plísněmi a zkrátka povrchy s větším výskytem vlhkosti.