Stavba domu či jeho rekonstrukce často stojí více, než jste měli původně v plánu. Zároveň může dojít k mnoha nečekaným komplikacím, kterým však můžete předejít. Máme pro vás proto několik chyb, kterým byste se při stavbě domu měli vyvarovat.
Pokud pracujete se stavební firmou, dbejte na to, aby byly veškeré dohody písemně zdokumentované. Pokud jste si vybrali kvalitní firmu, měla by být podrobná cenová kalkulace samozřejmostí. Zkrátka vždy je dobré mít pro předběžný výpočet ceny co nejpřesnější informace.
Pokud stavíte sami, myslete na vše s předstihem. Pro jistotu tak doporučujeme alespoň 20 % rezervu v rozpočtu.
Řiďte se pouze informacemi odborníků. Proto opět zmiňujeme, abyste si vybrali kvalifikovanou dodavatelskou firmu či projektanta. Pokud provádíte rekonstrukci sami, nešetřete na nevhodných místech.
Nejčastěji lidé nahrazují předepsané stavební materiály za jejich levnější alternativy. Samozřejmě, každý chce ušetřit, nicméně je zvlášť důležité, aby nově vybrané materiály odpovídaly vlastnostmi původním materiálům. Výsledkem je nesprávná funkce konstrukce a její předčasné poškození, kondenzace, tepelné mosty a plísně, jejichž následky se odstraňují často velmi špatně a velmi draze.
Pokud se chcete odchýlit od projektu, je dobré alternativu konzultovat s projektantem nebo technickým dozorem investora (TDI).
Ze zákona nesmí být projekt určený k získání stavebního povolení použít pro stavbu domu. Má to své důvody, tím nejdůležitějším je, že stavební projekt stanovuje parametry, které dům má splňovat, prováděcí projekt říká, jak dům postavit aby tyto parametry splňoval. Pouze na základě projektu pro provedení stavby se dá vytvořit realistický rozpočet a definovat veškeré skladby konstrukcí, jejich napojení a zakončení.
Jinými slovy, prováděcí projekt popíše stavbu od první cihly do poslední kliky na dveřích. Tuto podrobnost projekt pro stavební povolení nemá a proto ve výsledku bude v rozpočtu mnoho neznámých míst, které se budou řešit ad hoc na stavbě. Zde nejčastěji vzniká rozdíl mezi předpokládaným rozpočtem a realitou.
Dokumentaci pro provádění stavby (jak se tato dokumentace oficiálně jmenuje) může a nemusí vypracovat stavební firma. Bývá ale rozumější si nechat vypracovat projekt pro provádění stavby od nezávislého projektanta, který nestranně předepíše veškeré skladby materiálů, jejich uchycení a parametry jednotlivých prací.
Podstatné je, co vše nabídka od projektanta či firmy zahrnuje, jak detailně je projekt zpracován, v jakém měřítku je zpracovaní a zda jsou v něm specifikovány všechny materiály a skladby.
Důležité jsou také zkušenosti a reference. Zjistěte si, jaké stavby už má firma za sebou, s čím má zkušenosti a jak s ní byli lidé spokojeni. Nedoporučujeme vybírat projekční firmu ani projektanta bez osobního setkání a rozhovoru.
Pokud se koukáte na nabídky od více firem, je pravděpodobné, že v nich budete mít postupně zmatek. Nejvhodnější je vybírat na základě již uvedených kritérií (reference, zkušenosti, náklady atd.) a až poté řešit cenu.
Do poptávky uveďte vždy co nejvíce informací o požadavcích na rozsah dodávky a specifikaci materiálu. Rozhodně neplatí, že nejlevnější nabídka je nejvýhodnější.
Vždy mějte přehled o právě prováděných pracích. Pravidelně provádějte kontrolní dny, kterých se zúčastní jak stavebník, tak zástupce od dodavatele. Zkontrolovat byste měli prováděné práce a jejich stav v porovnání s časovým harmonogramem.
Je vhodné mít s sebou nezávislého odborníka během veškerých kontrolních dnů. Pro tyto účely slouží TDI, který dovede zkontrolovat vhodnost materiálů, stavebních postupů a detailů, kterých by si laik ani nevšiml. Pokud v rozpočtu pro TDI není místo, dbejte alespoň, aby na kontrolních prohlídkách stavby byl alespoň projektant.