Pergola se stala běžnou součástí většiny moderních zahrad. Díky jejímu zastínění můžete i v létě sedět na zahradě hodiny. Pergola je také místo, kde se můžete scházet s kamarády či rodinou a užívat si společně strávený čas. Připravili jsme si pro vás 5 tipů, které vám pomohou vybrat pergolu splňující všechny vaše požadavky.
1. Velikost a umístění
Na začátek si musíte udělat jasno v tom, jak velikou chcete pergolu mít a kde ji chcete postavit. Při volbě rozměrů se zamyslete nad tím, k čemu chcete pergolu využívat a kolik místa v zahradě pro ni chcete využít. Nezapomeňte, že u pergoly větší než 25 metrů čtverečních musíte vyřídit stavební povolení.
Pergoly jsou řešeny podle vašich přání. Je tedy pouze na vás, jaké místo si pro ni zvolíte. Lze ji umístit samostatně v prostoru či ji upevnit k opěrnému bodu (například k domu).
2. Materiál
Nejpoužívanějším materiálem je doposud hliník. Ten totiž umožňuje tvorbu atraktivního a moderního vzhledu, který můžete sladit prakticky s jakoukoliv stavbou. Zároveň nabízí dlouhou životnost, je lehký a nemusíte ho téměř vůbec udržovat.
Další často volenou možností je dřevo. To je ideální pro milovníky přírodních materiálů. Důležité je, aby bylo dřevo impregnované již při výrobě. Pokud to tak není, nezapomeňte ho natřít. Zabráníte tak vlhnutí a následnému plesnivění základových dílů.
Pro stavbu pergoly lze využít i ocel. Ta vyniká nosností, úsporou materiálu a využitím pro větší stavby. Je také vhodná pro místa, kde hrozí například spád sněhu.
Ve výsledku je však volba na vašem uvážení, prioritách a designu, který se vám bude zamlouvat nejvíce.
3. Zastřešení
Při výběru zastřešení můžete volit mezi dvěma možnostmi – fixně upevněná střecha a posuvná střecha. Doporučujeme volit posuvnou střechu, kde si lze zvolit i naklápěcí lamely. Střechu v případě potřeby snadno zatáhnete a opět roztáhnete.
Mnoho pergol již nabízí boční zastínění například v podobě látky, žaluzií či rolet. Žaluzie a rolety jsou uzpůsobené venkovnímu prostředí.
V případě, že se rozhodnete pro posuvné zastřešení, měli byste vybrat tento typ dopředu. Každý posuvný mechanismus potřebuje jiné umístění a nároky. Takže budoucí návrh by s tímto měl počítat. Ušetříte si tak nemalé starosti a výsledné podobě to jen prospěje.
4. Elektroinstalace
V tomto ohledu nabízí nejjednodušší řešení hliníková pergola. Pro její osvětlení lze jednoduše využít jak LED pásky, tak jakékoliv odstíny barevného spektra, které můžete měnit stejně jako intenzitu osvětlení. Hliníkové rámy totiž umožňují estetické umístění kabelů v konstrukci.
5. Chytré pergoly
Existuje i jedna z nejmodernějších variant v podobě bioklimatické hliníkové pergoly vytvořené na míru. Ta vyniká naklápěcími lamelami, variabilností, větracím a topným systémem či osvětlením.
Bioklimatické pergoly nabízejí také meteorologická čidla, která zaznamenávají klimatické změny a pokud například přichází déšť, automaticky uzavřou střechu. Vše navíc můžete řídit dálkovým ovládáním.