Sádrokarton se ve stavebnictví používá už nějaký ten pátek a je čím dál oblíbenější. Vyrábí se v různých velikostech i tloušťkách a má celou řadu nejpestřejších možností. Dobře se s ním pracuje a oproti klasickým cihlám skoro nic neváží. Sádrokartonové desky se často používají také k rekonstrukcím. Rozumí si se dřevem a poradí si s extrémní vlhkostí. Vyznačují se rovněž velkou požární odolností. My vám pomůžeme jak s výběrem samotného sádrokartonu, tak i s možnostmi jeho uplatnění.
Sádrokarton je základ suché výstavby. Místo cihel, malty, betonu a dlouhých hodin čekání, až všechno uschne, se můžete těšit na relativně rychlou práci.
Při použití vhodné výplně příčky či stropu dosáhnete díky sádrokartonu adekvátních akustických vlastností. A díky nízké hmotnosti je ideální volbou při rekonstrukci na odlehčení stropu. Sádrokarton je skvělý materiál, ale aby si zachoval užitné vlastnosti, nesmí se zapomenout před použitím správně skladovat. Minimálně po dobu 48 hodin se desky uloží do místnosti, kde budou použity, aby došlo k vzájemnému vyrovnání vlhkosti.
U sádrokartonu jde o desky složené ze sádry s příměsí papírových částí.
Vedle standardních užitných vlastností má každý typ sádrokartonu přidanou hodnotu a ovlivňuje jeho využití. Barva desky napoví, jaké a ve kterém konkrétním interiéru si najde svoje místo.
V dutině stěn sádrokartonových konstrukcí je také možné vést například elektroinstalaci či vodovodní a odpadní potrubí.
Sádrokartonovými příčkami se člení interiér, ohýbané desky vytvářejí rozličné efekty u stěn i stropních podhledů. Desky se kombinují tak, aby se v jedné místnosti dosáhlo kýženého efektu. Montáž sádrokartonu je velmi snadná, instaluje se a tvaruje jednoduše. Příčky ze sádrokartonu mají srovnatelné vlastnosti jako ty postavené z cihel nebo pórobetonových tvárnic (Ytong). A jejich tloušťka musí mít alespoň 100 mm.
Obecně byste při montáži sádrokartonu měli postupovat takto:
Příprava povrchu: Před samotnou montáží je důležité zajistit, že povrch, na který bude sádrokarton instalován, je čistý a rovný. Případné nerovnosti nebo nečistoty by měly být vyrovnány nebo odstraněny.
Označení stavebních čar: Podle plánu se označí stavební čáry, kde budou umístěny sádrokartonové desky. Tyto čáry slouží jako orientační body pro správnou instalaci.
Nastavení kovového rámu: Sádrokartonové desky jsou připevňovány na kovový rám, který je obvykle vyroben z oceli. Rám je připevněn ke stěnám nebo stropu a tvoří nosnou konstrukci pro sádrokarton. Rám musí být přesně umístěn podle označených stavebních čar.
Přizpůsobení a řezání desek: Sádrokartonové desky se přizpůsobují potřebné velikosti a jsou řezány pomocí nože na sádrokarton. Při řezání je důležité zajistit přesnost a čistotu řezu.
Připevnění sádrokartonu: Desky se připevňují na kovový rám pomocí samořezných šroubů nebo hřebíků. Montážní materiály jsou obvykle umístěny v pravidelných intervalech, a to jak v okrajových oblastech, tak v prostřední části desky.
Spáry a spoje: Po připevnění desek je třeba zakrýt spáry mezi nimi a také zakončit spoje. To se obvykle provádí pomocí sádrokartonového tmelu a sádrokartonové pásky. Po vytvrzení tmelu jsou spáry hladké a připravené pro následné malování nebo další povrchovou úpravu.
Dřevostavby jsou žádané, stavějí se rychle, mají příznivé vnitřní klima a nabízejí zdravé bydlení. Sádrokarton lze i v těchto případě ohýbat a nařezat do rozmanitých tvarů, vytvořit vlnu, oblouk nebo kruh. Nemá žádné omezení, ať už jde o rovné i zvlněné příčky, podkroví i stropy. Nevadí mu zvýšená vlhkost vzduchu a má vysokou protipožární odolnost.
Výrobci nabízejí pro potřeby konkrétního pokoje skládanky několika desek, které dosahují v požadovaných vlastnostech nadprůměrného efektu.
Před montáží sádrokartonu při stavbě domu či rekonstrukci je dobré mít namyšlené, jak bude hotová příčka využita. Budete chtít na stěnu připevnit třeba kuchyňské skříňky nebo televizi? Nezapomeňte na podpůrnou konstrukci. Využít můžete například OSB desky nebo dřevěné hranoly.
Na trhu jsou dostupná řešení pro celou řadu úrovní vlhkosti. Od té běžnější – v kuchyních či koupelnách – až po prostory s extrémní vlhkostí, jakým je třeba bazén. Plochy, které jsou v přímém kontaktu s vodou však musejí být chráněny hydroizolačním nátěrem.
Sádrokarton je třeba napenetrovat, aby barva nebo tapeta dobře držela a vyrovnala se savostí celé plochy. SDK desky se neštukují.
Požární odolnost sádrokartonových konstrukcí je testována a certifikována. Speciálně upravené konstrukce dokáží vzdorovat ohni i více než 90 minut.
Obvykle má sádrokarton bílošedou barvu a modrý popis. Hodí se pro jednoduché konstrukce interiérových příček jako předstěna, stropní podhled v hale nebo v obývacím pokoji. Je možné ho ohýbat, tím se nabízejí zajímavá architektonická řešení u příček nově rozdělujících prostor.
Červená deska je protipožární, má růžový lícový karton a červený popis na hraně desky. Používá se za účelem dosažení vyšší požární odolnosti. V sádrokartonovém jádru je rozptýlená skelná výztuž, která prodlouží v případě požáru celistvost opláštění.
Zelená deska je impregnovaná proti vlhkosti, má zelený lícový karton s modrým popisem na hraně desky. Je určena do interiéru s vyšší vzdušnou vlhkostí, např. do koupelny. Impregnovaný zelený sádrokarton s modrým popisem si poradí se zvýšenou vlhkostí až 75 % při teplotě 20 °C, případně 85 % po dobu kratší než 10 hodin. Je předurčen pro suchou výstavbu v kuchyni, sušárně, koupelně a na toaletě, použijeme ho i ve sklepě. Lze ho obkládat nebo jen opatřit stěrkou a povrchovým nátěrem.
Akustická protipožární modrá deska má modrý lícový karton s červeným popisem na hraně. Vhodná je do interiéru, který chceme odhlučnit. Je dodávána s technologií, která umí rozkládat formaldehyd obsažený v nátěrech, nábytku, kobercích, cigaretovém kouři. Během několika dní sníží koncentraci formaldehydu až o 70 %.
Obvykle růžový nebo i šedobílý sádrokarton se zvýšenou protipožární odolností je popsaný červenou a růžovou barvou, případně ho poznáme podle růžové rubové strany. Brání šíření požáru v objektu, obkládáme jimi trámy či nosné prvky stavby. Použitím protipožárního podhledu zvýšíme požární odolnost stropní konstrukce o 30 až 90 minut ve třídě hořlavosti A.
Používají se na stěny v blízkosti komínů, krbů, šachet, jimiž jsou vedeny elektroinstalace. Růžové desky najdou uplatnění v místnostech s větším množstvím elektrospotřebičů nebo s otevřenými krbovými kamny.
Sádrokarton se zvýšenou požární odolností je vhodný do vlhkosti 65 % při 20 °C. Impregnovaná deska kombinuje vlastnosti zeleného sádrokartonu a protipožárního sádrokartonu. Tento typ sádrokartonu mívá zelenou barvu a červený popis.