Zdědili jste nemovitost v dezolátním stavu, nebo přemýšlíte o koupi pozemku, kde překáží stará stavba? Velmi často si též před koupí nebo stavbou investor pokládá otázku: „Je lepší starý dům zbourat a postavit nový nebo je v mém případě vhodnější celková rekonstrukce?“
Pokud Vás tato oblast zajímá, tak si pojďme rozšířit znalosti. Níže si shrneme kroky nezbytné k demoličním pracím, bouracím pracím a výkopům, jak správně postupovat apod. Nemusí to být tak snadné, jak se zdá.
Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí při koupi staré nemovitosti nebo generální rekonstrukci starého domu je, jestli je pro Vás jako investora vhodnější celou stavbu zbourat nebo raději „pouze“ kompletně zrekonstruovat. K tomuto rozhodnutí doporučujeme přizvat odborníka, a to buď statika, stavebního inženýra, který se věnuje dozorování staveb, projektanta, architekta nebo vyzkoušenou stavební firmu (pokud si pozvete stavební firmu, na kterou nemáte pozitivní reference či ji neznáte vy osobně nebo někdo z Vašeho okolí, tak doporučujeme ať si její návrh řešení necháte ověřit i jinde např. u projektanta, protože se bohužel může stát, že stavební firma poradí investorovi záměrně dražší řešení s vidinou většího zisku na předmětné stavbě). Ať už k Vám z výše uvedeného výčtu přijde kdokoliv, měl by Vám sdělit technický stav budovy zejména v závislosti na těchto aspektech: z čeho je dům postaven, jak je na tom hydroizolace, zda není dům zasažen vlhkostí, zda je možné činit Vámi požadované dispozice či realizovat nástavbu, přístavbu apod. a např. zda praskliny ve zdi nesouvisí se špatným založením domu či nějakým jiným problémem spojeným se statikou.
Pokud se dozvíte, že je dům postaven ze smíšeného zdiva, kotovice, je problém se statikou apod. je většinou levnější vydat se cestou demolice domu, neboť není nic horšího než proinvestovat „miliony korun“ za kompletní rekonstrukci Vaší nemovitosti a následně řešit stále opakující se problémy, který výrazně snižují komfort bydlení a dříve nebo později Vás donutí k dalším stavebním pracím, tedy s velkou mírou pravděpodobnosti vynaložíte více finančních prostředků než na stavbu kompletně nové nemovitosti, která by byla podle Vašich představ a v ideálním případně by Vám měla bezvadně sloužit minimálně desítky let.
V případě, že padlo rozhodnutí pro demolici stavby máte v podstatě na výběr dvě možnosti, a to pustit se do těchto prací svépomocí anebo si vybrat vhodnou stavební společnost, která se této oblasti věnuje.
Dříve, než se pustíte do práce, je potřeba vyřešit legislativní kroky. Ani tady se totiž byrokracii nevyhnete. Pokud bouráte větší stavbu jako garáž, dům nebo rovnou celý bytový dům budete potřebovat souhlas stavebního úřadu. Tomu předložíte žádost o povolení odstranění stavby a necháte si zpracovat demoliční výměr. Ten povoluje odstranění stavby a budeme ho potřebovat pro následné vymazání objektu z katastru nemovitosti. Z naší zkušenosti je doba vyřízení značně individuální a doslova se liší úřad od úřadu stejně jako nároky, resp. požadavky jednotlivých stavebních úřadů. Zjednodušeně lze říci, že máme definovaný legislativní rámec, který vychází z platné právní úpravy a bohužel k tomu musíme připočíst praxi konkrétního stavebního úřadu, náladu a aktuální rozpoložení dané úřednice apod. Nezbývá nám všem bohužel jen s novým stavebním zákonem získáme všichni stejná, jasná a jednotná pravidla ať už budeme bourat starý dům v Praze, Brně či vesničce na Šumavě.
Na tomto místě je vhodné zmínit, že proces schvalování může zkomplikovat skutečnost, že původní vlastník nemovitosti nebyl poctivý či si chtěl výrazně zjednodušit situaci (jedná se relativně často o stavby na vesnicích ve vztahu k přístavbám, nástavbám apod.) Pokud totiž původní stavbu nezapsal v katastru nemovitostí, je nutné ji před samotnou žádostí o demolici zlegalizovat, což bude zdržení, další náklad a papírování. Je potřeba nechat stavbu zaměřit, zakreslit a vypracovat její zjednodušenou dokumentaci a zapsat ji do katastru nemovitostí. Další komplikace může nastat ve chvíli, kdy je ve starém objektu zjištěna přítomnost nebezpečných materiálů, jako třeba azbest. Potom musíte jeho likvidaci nahlásit a postupovat dle platné legislativy. Ta například říká, že takovou likvidaci smí provádět pouze certifikovaná firma. Bourání domu svépomocí tady tím pádem nepřichází v úvahu.
Máte-li dostatek trpělivosti a trochu štěstí, stavební úřad vydá kladné stanovisko. Teď musíte ještě zajistit odpojení stavby od inženýrských sítí a odevzdat elektroměr či plynoměr. Dopředu je také nutné znát, jak budete nakládat se stavebním odpadem a kam budete jednotlivé typy odpadů ukládat. Zásadní rozhodnutím je též, jestli jde využít stavební techniky jako jsou bagry, dozery, rypadla, traktorbagry apod., nebo je nutné celou demolici dělat ručně, což je časově a finančně vždy výrazně dražší.
V tomto ohledu je jednodušší přenechat bourací práce odborné firmě, která likvidaci odpadu zajistí, a to i v případě že nenarazíte na nebezpečný odpad. Navíc tak předejdete zbytečným komplikacím, škodám na majetku a zraněním. Speciální technika umožňuje postupné bourání, separaci materiálů jako zábradlí, rámy oken, části střechy. Tím usnadní jejich třídění, znovupoužití přímo na místě, nebo odvoz na specializované deponie. Drtivá většina stavebního odpadu je později recyklována. Velké ocelové konstrukce, zejména u průmyslových objektů, si mohou vyžádat řezání plamenem, což také vyžaduje speciální techniku a odborný přístup. Pro snížení prašnosti se demolice kropí vodou, nebudou tak trpět pracovníci ani sousedé.
Jakmile je bourání starého domu dokončeno a odpad odvezen, můžete pokročit dál. Pozemek lze zrekultivovat, přistoupit k terénním úpravám a připravit pro stavbu nového domu.
Můžete si oddechnout. Tu nejnáročnější část demolice máte za sebou, ještě ale není úplně hotovo. Po úspěšném odstranění stavby ještě musíte tuto skutečnost nahlásit stavebnímu úřadu a odstranit objekt z katastru nemovitostí.
Podařilo se? Gratulujeme! Už Vám nic nebrání postavit si na pozemku svůj nový domov. Úřady, odvoz, samotné bourání i další drobnosti okolo mohou být často nad vaše síly. Rádi vám s bouracími pracemi pomůžeme.