Dnes si představíme stále populárnější techniku povrchových úprav zvanou kamenný koberec. Tuto techniku lze využít jak uvnitř budov, tak i mimo ně. O co se vlastně jedná a jaké jsou její výhody a nevýhody? To se dozvíte v dnešním článku.
Koberce jsou vyrobeny ze štěrkových oblázků, kdy jednotlivé kamínky jsou k sobě slepeny pomocí speciálního pojiva. Drobné kamínky se smíchají s pryskyřičnou směsí. Ta se následně položí na fixační vrstvu, která je položena přímo na povrchu, na kterém bude
podlaha. Aplikace probíhá postupným nanášením a urovnáváním.
Výhody
Kamenné koberce dokonale ladí s jakýmkoliv
interiérem i exteriérem. Proto je můžete využít prakticky kdekoliv a budete mít zaručený jedinečný a reprezentativní vzhled. Pryskyřice je velmi pevná a zároveň přizpůsobivá. Díky tomu umožňuje vytvářet originální návrhy a vyhoví individuálním potřebám zákazníka.
Další výhodou je, že jej lze aplikovat na již zastavěné plochy. Díky tomu můžete kompletně revitalizovat vzhled
zahrady či domácnosti. Kamenný koberec má také velice absorpční vlastnosti, díky kterým nedochází ke vzniku kaluží a zamrzávání povrchů. Nemusíte se tak bát uklouznutí a pádu.
Kamenný koberec má velmi dlouhou životnost. Můžeme počítat s deseti i více lety. Naprosto bez problému tak po něm mohou jezdit například nákladní vozy. Trhliny nevznikají i díky tomu, že je podlaha bez spár.
V neposlední řadě se kamenný koberec rychle aplikuje, dobře přilne na jakýkoliv podklad a je odolný vůči UV záření, vodě a povětrnostním podmínkám.
Nevýhody
Pokud je struktura kamenného koberce příliš hrubá, může dojít k problémům s čištěním. Nevyžaduje však zvláštní údržbu. Doporučujeme mýt koberec tlakovým čističem.
Polyuretanové a epoxidové systémy mají membrány navrženy pro horizontální povrchy. Pokud tak pokládáte na svislou plochu, raději se obraťte na
odborníky.
Koberec také neslouží jako hydroizolace, je tedy propustný. Zároveň bývá dražší a lze ho položit pouze na zpevněný povrch.
Kamenný koberec vyžaduje dostatečnou úpravu podkladu, aby nedošlo k jeho deformaci. Konstrukce je křehká a při nesprávném položení mohou v koberci vznikat praskliny.
Kamenný koberec je také nutné po jistých úsecích dilatovat, aby se umožnilo teplotním změnám. Jak tomu u většiny speciálních ploch bývá, je vhodné se obrátit na
stavební firmu s dostatečnými zkušenostmi s prováděním, abyste mohli užívat váš kamenný koberec co nejdéle.