Rozhodli jste se postavit dům a přemýšlíte, jestli zvolit standardní zděný dům či dřevostavbu? Dříve se od dřevostaveb odstupovalo převážně kvůli hořlavosti. Dnes však existují přísné požadavky pro odolnost vůči požáru a moderní ekologické varianty dřevostaveb. Dřevostavba navíc hoří pomaleji než dům z cihel. Oba typy budov mají však své pozitiva i nedostatky. Jaké jsou tedy jejich největší odlišnosti?
V případě zděného domu platí, že se jedná o časově náročný projekt. Celý projekt byste si tak měli velmi pečlivě naplánovat, aby byla hrubá stavba i se zastřešením hotová do začátku zimy. Během zimního období by měla stavba vyschnout, protože je potřeba zabránit praskání omítky. Pokud si tedy objednáte dům na klíč, můžete ho mít postavený zhruba za půl roku.
Dřevostavbu naopak lze postavit rychle a téměř kdykoliv. Období stavby však může prodloužit déšť, jelikož vlhkost není pro dřevo vůbec dobrá. Běžně však bývá hotová za čtvrt roku. Existují stavebnicové systémy, prefabrikované dílce, kdy celá stavba na místě může zabrat dva týdny. Díky tomu, že se dílce připraví v dílně, na staveniště se přivezou přesně a na míru zhotovené bloky, které se „jen“ sesadí. Skvělou volbou může být také koupa dřevěného mobilního domu, ve kterém můžete bydlet v řádu týdnů od zahájení stavby.
Obě stavby vychází z hlediska finanční náročnosti relativně podobně. Záleží na typu budovy. Pokud se jedná o masivní srub, může zděná stavba vyjít mnohem levněji.
Moderní dřevostavby patří do nízkoenergetického bydlení. Náklady na jejich vytápění jsou pak ročně zhruba o 30 % nižší než u zděného domu. Dřevěné konstrukce totiž hromadí teplo méně než konstrukce zděné. Díky tomu se teplo v místnosti kumuluje po zatopení téměř okamžitě.
Výhodou cihlového domu je však to, že naakumulované teplo se do místnosti postupně uvolňuje i ve chvíli, kdy už netopíte. V dřevostavbě se tak rychleji ochladí.
Dřevostavba má tenčí stěny než zeď z cihel. V místnostech tak budete mít více obytné plochy. V případě zděného domu tak budete muset počítat s 2x větším místem pro zdivo. A o hluk se nemusíte strachovat, protože dřevěné konstrukce splňují veškeré požadavky na akustickou izolaci.
V tomto případě jsou rozdíly naprosto minimální. O oba typy staveb se musíte starat a užívat je v souladu s jejich vlastnostmi. Pro oba domy je důležité větrání, které je jediným způsobem pro předejití hromadění vlhkosti.
Kvalitní zděný dům zpravidla vydrží velmi dlouho. Životnost však nemusí vůbec souviset s materiálem, ze kterého je objekt postaven. Především záleží na tom, jak je postaven a jak je o něj pečováno. Nejdůležitější je dodržovat technologický postup stavby. Pokud se nedodržuje a zednické práce se „odfláknou“ bude jedno, z jakého materiálu dům je.
Doufáme, že vám tento článek alespoň trochu ujasnil některé výhody a nevýhody obou typů staveb. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z variant, přejeme vám, abyste se svým rozhodnutím byli maximálně spokojeni.