Rozhodli jste se splnit svůj sen a přestěhovat se do vlastního domu? Stojíte před rozhodnutím, zda koupit již postavený dům, či se pustit do stavby nového domu? Máme pro vás několik tipů, které vám mohou pomoci s rozhodnutím, která varianta je pro vás vhodnější.
Je finančně výhodnější dům postavit či zrekonstruovat? To bohužel nelze s absolutní jistotou říct. Pokud si například koupíte dům, který potřebuje náročnou rekonstrukci, může vás vyjít i finančně velmi náročně. Při rekonstrukci navíc často dojde k nečekaným problémům, kvůli kterým se celá záležitost může ještě více prodražit. Pokud si však mnoho věcí zvládnete zrekonstruovat sami, ušetříte spoustu peněz.
Rekonstrukce může vyjít levněji i pokud byste si pro stavbu domu museli pořizovat stavební pozemek. Rekonstrukce pro vás bude lepším řešením i v případě, že získáváte peníze postupně a nemáte k dispozici celou sumu na nový dům. Mnoho úprav lze dělat průběžně například i mezitím, co již v domě budete bydlet.
V předchozím odstavci jsme zmiňovali, že koupě pozemku je finančně náročná. S pořizováním pozemku se však pojí i mnoho dalších starostí a často komplikací. Při hledání vhodného pozemku navíc doporučujeme nic nezanedbat a zjistit si veškeré informace, které jsou o parcele dostupné. Celý proces stavby domu se vám tak může velmi prodloužit. Pokud chcete tedy co nejdříve bydlet, rekonstrukce bude pravděpodobně lepším řešením. Zde ovšem znovu záleží na rozsahu prací a zda byste v domě v průběhu rekonstrukce mohli bydlet.
Pokud se však rozhodnete stavět dům na klíč, ušetříte spoustu času a starostí. Stavební firma za vás téměř vše vyřeší a dům postaví většinou rychleji, než pokud byste si ho stavěli sami.
Pojďme si tedy shrnout výhody a nevýhody obou možností. Pokud se rozhodnete dům postavit, bude přesně podle vašich představ, vše bude nové a pokud se rozhodnete stavět například na klíč, ušetříte i spoustu času. Musíte však řešit stavební povolení, vysokou počáteční investici či koupi pozemku. Zároveň musíte vyřešit, kde budete v průběhu stavby bydlet.
Při rekonstrukci můžete v domě často bydlet a opravovat postupně. Pořizovací cena bývá nižší a nemusíte se starat o založení zahrady. Při menších úpravách nepotřebujete stavební povolení a pokud zvládnete rekonstruovat sami, ušetříte peníze za stavební firmu.
S rekonstrukcí však přichází komplikace. Náklady se mohou nečekaně zvýšit, nikdy totiž nevíte, na co při rekonstrukci narazíte a jaký problém se objeví. V domě může být špatná izolace, špatné rozvody elektřiny a vody či chybějící kanalizace. V neposlední řadě vám rekonstrukce může zabrat spoustu času.