Stavební povolení není vždy potřeba. Je proto důležité, abyste věděli, kdy bude nutností, kdy vám bude stačit pouze ohlášení stavby a kdy nebudete potřebovat vůbec nic. Pojďme se tedy podívat nejdříve na stavby, pro které nemusíte vyřizovat ohlášení ani povolení.
Nic hlásit nemusíte
Úpravy uvnitř vašeho domu, jako například výměna kuchyňské linky, vany či dlažeb a omítky.
Stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním podlažím a sklepem do hloubky 3 m. Stavba se musí nacházet na pozemku rodinného domu nebo na pozemku stavby pro rodinnou rekreaci. Stavba nesmí stát blíže než 2 m od hranic pozemku a musí souviset s bydlením v rodinném domě a nesmí obsahovat obytné místnosti.
Bazén do 40 m2 zastavěné plochy, umístěný alespoň 2 m od hranic pozemku.
Skleník do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, umístěný alespoň 2 m od hranic pozemku. Skleník nesmí mít sklepení.
Oplocení pozemku a drobné opěrné stěny do výšky 1m, které nehraničí s veřejně přístupnými komunikacemi.
Nutnost ohlášení stavby
Stavby k bydlení a rekreaci do 150 m2 zastavěné plochy se sklepením do hloubky 3 m a maximálně dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Ohlášení stavby se vztahuje i na úpravy těchto budov. Nicméně v v §104 odst. 4) je výslovně uvedeno, že ohlášení je vyloučeno u záměrů, které vyžadují závazné stanovisko k posouzení vlivu na životní prostředí, což je u rodinného bydlení téměř vždy. Dejte si tedy pozor. Tento bod je totiž interpretován jinak úřad od úřadu a úředník od úředníka.
Stavební úpravy, které mají za účel změnit užívání stavby, ale nezasahují do nosných konstrukcí stavby a nemění vzhled stavby.
Zdi do výšky 1 m sousedící s veřejnou komunikací či s veřejným prostranstvím.
Všechny stavby, které nesplňují kritéria z předchozích bodů, musí mít stavební povolení.
Jak získat stavební povolení
Ověřte si, zda-li je váš záměr v souladu s územním plánem.
Nechte si od svého architekta/projektanta nakreslit základní nákres a studii stavby.
Poraďte se s úředníky o tom, jestli si myslí, že by daná stavba mohla na místě vyrůst.
Nechte si zpracovat projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí. Toto rozhodnutí vám pomůže stanovit parametry stavby a ulehčí získání povolení stavět.
S nákresem navštivte krajskou hygienickou stanici, hasičský záchranný sbor a odbor životního prostředí v dané obci. Bez souhlasu těchto orgánů vám stavební úřad povolení nedá. To, jaké orgány státní či veřejné správy je nutné o vašem záměru informovat, se odvíjí od vašeho záměru. Na stavebním úřadě by vás měli nasměrovat.
Zajděte za vlastníky sousedních pozemků. Jejich případný nesouhlas by vám mohl celý průběh povolování velmi zkomplikovat.
Již zmíněné orgány požádejte o vydání závazných stanovisek a písemných souhlasů.
Požádejte stavební úřad o vydání stavebního povolení.
Jak dlouho trvá vyřízení
Celá záležitost rozhodně nepůjde rychle. Úřady mají ze zákona rozhodnutí vydat do 60 či 90 dnů. Zpravidla však rozhodnutí trvá déle. Může to být tím, že do této lhůty nezapadá čas nezbytný pro opatření závazného stanoviska. Úřad vás také může vyzvat k doplnění o další podklady. Úpravu projektu také může žádat některý z účastníků řízení. Každý z účastníků řízení může navíc vydat proti rozhodnutí odvolání. Někdy se tak vyřizování stavebního povolení prodlouží až na rok nebo i více let.