Výběr střešní krytiny není vůbec jednoduchý. Proto jsme si pro vás připravili několik tipů a kritérií, kterými byste se při výběru měli řídit. Podíváme se také na srovnání nejpoužívanějších střešních krytin.
1. Složitost střechy
Zamyslete se nad tím,
jak složitý tvar má vaše střecha. Podle toho poté vybírejte krytinu. Pro složitější typy střech je vhodné použít menší typy střešních krytin. Může se jednat například o tašky či šablony. Menší krytiny mají totiž nižší prořezy a díky tomu i menší spotřebu.
2. Rekonstrukce
Pokud nestavíte
nový dům, ale střechu pouze
rekonstruujete, dbejte na to, abyste střechu nepřetížili těžší střešní krytinou, než byla ta původní. Pokud střecha není zvyklá na větší zátěž, mohla by se dotvarovat, což může způsobit praskliny v podkroví či ve zdech. V horších případech může dojít až ke statickým problémům v domě a zatékání do střechy. Doporučujeme nechat krov i dům posoudit statikem.
3. Sklon
Střešní krytiny mají vždy určený minimální sklon střechy, při kterém je bezpečné krytinu používat. Při nedodržení sklonu se výrazně omezuje životnost střechy a její fungování při odvodu dešťových srážek. Nezapomeňte si zjistit i další informace a opatření, které výrobce nařizuje dodržovat při pokládání krytiny.
4. Klimatické a lokální podmínky
Důležité je, abyste se zamysleli nad specifickými podmínkami místa, na kterém stojí váš
dům. Na jakou světovou stranu je váš dům orientovaný a nezastiňuje ho jiná stavba? Na místech, kde je většinu času stín, se více drží vlhkost.
Jaký je průmysl ve vašem okolí a v jakém stavu jsou komíny na střeše? Čím topíte? Dopadání spalin na střechu může časem ovlivnit její vzhled. Keramické a ostatní slinuté materiály,
bitumenové šindele, apod. se špatně čistí. Oproti tomu plechovou šablonu lze poměrně snadno vyčistit.
Zaměřte se i na klimatické podmínky. Pokud například bydlíte v horách, je vhodné použít krytinu odolnější vůči živlům.
5. Životnost a záruka
Záruku na materiál určuje výrobce. Životnost střechy je dána provedením pokrývače, místními a klimatickými podmínkami a výrobním procesem. Dopředu si tedy stanovte, jakou životnost od střechy očekáváte. Vždy čtěte záruční listy výrobců a ptejte se na životnost střešní krytiny pokrývačů.
V další části článku se podíváme na 5 základních typů střešních krytin.
Pálená keramická taška
Jde o jednu z nejstarších a nejvíce používaných střešních krytin. Její výhodou je možnost využití jak pro
novostavby, tak pro zrekonstruované objekty. Mezi nevýhody však patří vyšší cena a značné zatížení pro střešní konstrukce. Neobsahují však žádné škodlivé látky, snadno se recyklují a mají dobré akumulační vlastnosti. Keramické tašky také díky své váze
výborně tlumí hluk a jsou tedy vhodné nad obytná podkroví, kde si majitelé potrpí na ticho a klid.
Klasická pálená taška bývá považována za tradiční materiál střech v ČR a proto bývá často předepsána místními organizacemi pro ochranu krajinného rázu, ať už to bývají památkáři, správa CHKO, apod.
Nevýhodou keramické krytiny je její dlouhá tepelná kapacita, což představuje problém zejména u
nezateplených domů, resp. střech, kdy rozpálená krytina může zejména během horkých letních nocích vytvořit neobyvatelné prostředí díky obrovské teplotě.
Betonová krytina
Jako druhou v pořadí zde máme betonovou střešní krytinu. Využívána je zejména pro svou výbornou pevnost, která se v průběhu času dokonce zvyšuje. Betonové tašky jsou zároveň o 30 % levnější než tašky keramické. Nevýhodou je, že postupně ztrácejí barevnost. Tomu však můžete zamezit nástřiky. Estetický dojem ale nikdy nebude tak hezký, jako u pálené keramické tašky.
Stejně jako keramická krytina výborně tlumí hluk a drží výborně teplo.
Plechová krytina
Plech je lehký a dobře ho namontujete na jakýkoliv tvar střechy. Díky velikým formátům ho zároveň snadněji a rychleji položíte. Plechová krytina má i dlouhou výdrž a velikou škálu barevných odstínů. Dnes se hojně využívá převážně při rekonstrukcích.
Mezi výhody plechové střechy patří rychlá pokládka, malá tepelná kapacita a nízká hmotnost. Plechové střechy, zejm. titanové střechy mají při správném provedení největší životnost ze všech střešních krytin.
Mezi nevýhody patří to, že špatně tlumí hluk a vyžadují správný návrh souvrství – pod plechovou krytinou je nutné navrhovat provětrávanou mezeru, která zajistí odvod vlhkosti ze střešního pláště, jinak hrozí postupná degradace celé střechy.
Asfaltový šindel
Dříve se asfaltové šindele využívaly především pro chaty či přístřešky. Dnes však zdobí i
rodinné domy. Jejich výhoda spočívá v nízké váze, snadné pokládce, skvělé přizpůsobivosti, široké barevné paletě a množství různých tvarů.
Mezi výhody asfaltových šindelů patří také nízká cena. Nevýhodou je ale v porovnání s ostatními střechami nižší životnost střechy, která se pohybuje v rozmezí 30-50 let.
Dřevěný šindel
Tuto střešní krytinu využijte, pokud chcete u objektu dodržet tradiční hodnoty lidové
architektury. Šindelová krytina je opět lehká, a proto se hodí na
stavby, kde je lehkost využívána.
Dřevěný šindel však nelze navrhnout všude, vyžaduje poměrně dost přísné posouzení z hlediska požární bezpečnosti.