Stavba střechy je mimořádně důležitým krokem při výstavbě domu a důraz na její kvalitní provedení je naprosto nezbytný. Klasické střechy lze rozdělit dle jejich sklonu na šikmé a ploché. Pojďme se podívat na jejich rozdíly a hlavní výhody a nevýhody.
Nutno říci, že šikmá střecha je pro českou krajinu typická a je stále nejčastější volbou pro stavbu nového domu. Hlavní výhodou šikmých střech je využitelnost podkrovních prostor. Zároveň zde vzniká větší obestavěný prostor při opticky nižších stavbách.
Další výhodou šikmých střech je ve většině případů delší životnost použité krytiny. Střecha se také obejde delší dobu bez údržby a nedochází k problémům s odvodněním. U plochých střech je zpravidla údržba náročnější a jejich životnost bývá kratší. V neposlední řadě je výběr krytin pro šikmé střechy mnohem větší než pro ploché.
Šikmé střechy však mají i mnoho nevýhod. Jednou z nich je cena. Šikmá střecha vyžaduje větší plochu, proto spotřebuje i více krytiny, a je tak dražší. Vyšší cenu určuje i větší pracnost a větší nároky na přesnou řemeslnou práci. Realizace bývá totiž zpravidla složitější než u plochých střech. Náklady na samotné zastřešení se tak ještě zvětšují. U plochých střech je navíc jednodušší a levnější rekonstrukce. Ovšem pokud je střecha správně postavená a izolovaná, vznikne v podkroví velmi příjemný a útulný prostor.
Podstatná je také požární bezpečnost, která bývá u šikmých střech nižší. Můžete využít protipožární sádrokarton. Ten je však finančně nákladný.
Musíme se také podívat na přírodní faktory. Vichřice unese šikmou střechu dříve než střechu plochou. Šikmé střechy mají také často konstrukci ze dřeva a izolací. Dalším neduhem je, že sníh z nich padá lidem na hlavu. Ovšem plochá střecha sníh zadržuje, což může také značit problém. Střechy jsou dimenzovány na zatížení sněhem. Voda zde také hraje důležitou roli. Ploché střechy jsou zpravidla náchylnější na zatékání, proto se vždy musí dodržet správná realizace.
Pokud se rozhodnete pro šikmou střechu, obecně se preferují jednodušší tvary, které jsou ekonomicky výhodnější. Může jít například o pultovou střechu s jednou šikmou rovinou či o sedlovou střechu. Hlavním kritériem pro finanční úsporu je ale hlavně jednoduchost tvaru střechy. Každé zalomení, větší vikýř nebo nové průčelí komplikuje střechu, její odvodnění a mnoho dalšího. Oblíbená jsou také střešní okna, která jsou lepší a jednodušší variantou vikýřů.
Ve výsledku vždy záleží na vašich osobních preferencích a na tom, jaký typ domu se vám bude líbit nejvíce. U každé střechy nejvíce záleží na míře její kvality a kvality zhotovených prací.