Přemýšlíte nad tím, kde budete s rodinou bydlet? Před tímto důležitým životním rozhodnutím stojí alespoň jednou za život mnoho lidí – budeme bydlet v domě či v bytě? Obě varianty mají samozřejmě své klady i zápory, na které se v dnešním článku podíváme.
Cena
Postavit rodinný dům bývá zpravidla dražší než
koupě bytu. Vždy samozřejmě záleží na stavu bytu a na lokalitě. Za centrum či dobrou dostupnost dopravy si vždy připlatíte. Ovšem bydlení v bytě je většinou variantou levnější.
Starosti
S bytem neušetříte pouze peníze, ale také čas na pracích okolo domu. Většinou stačí uklidit a udržovat interiér. Pokud máte službu na chodbách, stačí umýt schody. Na větší opravy se většinou obyvatelé skládají a nemusí si dělat starosti s
výběrem firmy či samotnou opravou. Vždy samozřejmě záleží na stanovené smlouvě a domovních podmínkách. Bydlení v bytě je tak ideální možností pro ty, kteří nemají čas na řešení časté údržby domu.
Služby
Obchody jsou tam, kde jsou i zákazníci. Zpravidla proto naleznete lepší občanskou vybavenost například na sídlištích či u bytových komplexů. U novostaveb se již automaticky počítá se zařízením obchodů, zastávek či škol.
Hluk a soukromí
V bytovce jste vždy obklopeni dalšími lidmi a musíte dodržovat určitá pravidla platná pro celý objekt. Hluk je typický především pro panelové domy. Uslyšíte plakat miminko od sousedů, hlasitou hudbu, hádky a když někdo
předělává byt, rozhodně budete muset poslouchat vrtání a bouchání.
Pokud bydlíte v
domě, můžete mít pocit, že se vám snáze dýchá. Na zahradě vám běhají děti, můžete něco pěstovat, posedět si a grilovat. Přichází i možnost bazénu a často lepšího parkování.
Není potřeba také řešit žádné rány, pláč, hádky či dupání z patra nad vámi. V domě budete mít zkrátka vždy větší soukromí.
Sousedské vztahy
U tohoto bodu nelze říct, která varianta bydlení je lepší. Štěstí či smůlu na sousedy můžete mít jak v bytě, tak v domě. Například ve velikých bytových komplexech bývá bydlení zpravidla anonymnější, než v menších domech či v řadovkách. Zde opravdu záleží na povaze vašich sousedů.
Domácí mazlíčci
Ze zákona nemají majitelé právo na zákaz mazlíčků v bytě, často ho však do smlouvy přidávají. Do malého bytu si navíc nejspíše nebudete chtít pořídit velikého psa. Pokud se také rozhodnete zůstat v pronájmu, platí zde určitá pravidla o udržování bytu a podobně. Zkrátka si s bytem nemůžete dělat co chcete a je nutné do jisté míry vyhovět majiteli. Naproti tomu v domě jste vždy svým vlastním pánem.
Na závěr je důležité zmínit, že nejvíce záleží na vaší finanční situaci a prioritách. Sepište si své možnosti, výhody a nevýhody obou bydlení. Doufáme, že naleznete přesně to, co hledáte a přejeme hodně štěstí při výběru vašeho vysněného bydlení!