Máte vybraný pozemek, na kterém chcete stavět, případně už jste se stali hrdými majiteli. Co teď? Už skoro voláte bagristu a objednáváte domíchávač betonu? Ne tak zhurta. Příprava pozemku je velmi důležitá pro průběh a organizaci celé stavby. Pozemek se musí nejprve vyčistit, dále je nutné naplánovat rozmístění a připravit prostor. Zároveň nezapomínejte na kvalitní projekt, ten zcela zásadně ovlivní celý proces stavby a Váš finální pocit z bydlení.
Při přípravě pozemku neopomeňte tyto kroky:
Obvykle je nejdříve potřeba zkrotit vegetaci. To znamená posekat trávu, zbavit se náletů, případně pokácet stromy. Pozor, k odstranění některých dřevin je nutné povolení. Dřeviny, které na pozemku ponecháte, mohou podléhat zákonům či normám týkajících se provádění staveb v blízkosti stromů. Norma ČSN o ochraně stromů při stavebních činnostech například zakazuje v okapové zóně stromů navážky, stavební činnost, narušování kořenového prostoru i pojezd techniky. S tím už ale počítá jak projektová dokumentace stavby, tak stavební firma.
Také musí být zajištěno připojení pozemku na sítě technického vybavení. Pokud se všechny potřebné sítě nacházejí v blízkosti parcely, stavba se napojí pomocí přípojek. Pokud tomu tak není, jejich přivedení se musí řešit s distributorem nebo správcem sítě. V případě větší vzdálenosti pozemku od dostupných sítí se může stavba výrazně prodražit, tyto náklady jdou totiž na vrub stavebníkovi. Celý proces přípravy projektové dokumentace, žádostí, schvalování a čekání na realizaci přípojky se může protáhnout. Pokud je například potřeba provést změny v elektrické síti a buduje se nová kabelová smyčka, počkáte si třeba i rok. Někdy je možné ušetřit, respektive rozdělit náklady mezi více stavebníků, například vybudováním vodovodního řádu pro více nových staveb, namísto budování jednotlivých přípojek.
Před povoláním geodeta, který provede vytyčení situace stavby, připravíme stavební lavičky a kolíky. Kolíky budou sloužit pro vytyčení základových pásů a výkopů, ale při bagrování samotném vezmou za své. Lavičky potřebujeme pro zaměření stavby do terénu, plošně i výškově. Umisťujeme je do dostatečné vzdálenosti od samotné stavby, obvykle 5 m, aby nedošlo k jejich poškození a vyvrácení. Znamenalo by to pro nás opětovné zaměření geodetickou firmou.
Před zahájením stavebních prací máme zákonnou povinnost provést skrývku ornice. Odstraňujeme ji tam, kde bude dům, chodníčky, terasy, bazény, garáže a výkopy. Ornice sejmutá do hloubky 15–30 cm se ukládá do deponie. Pokud máte na pozemku dostatek prostoru pro její uložení, ušetříte za odvoz a opětovné přivezení. Určitě ji později využijete pro zakládání okrasné, nebo užitkové zahrady. Zároveň ale myslete na to, aby nepřekážela pozdějším úkonům.
Tuto chvíli je možné využít i k dalším terénním úpravám. Třeba připravit příjezdové cesty. Máte svažitý pozemek? Můžete si vytvořit terasy, upravit svah, připravit si terén na jezírka, bazény, urovnat a vyspádovat plochy, zavést drenáže. Tam, kde se už nebude pohybovat technika, můžete současně zatravňovat, případně s předstihem vysazovat dřeviny.
Máte pocit, že stavba ještě ani nezačala a vy už jste se stihli zapotit? Tak to je čas povolat svou oblíbenou stavební firmu, která si hravě pohlídá všechna úskalí, a konečně kopnout do země!
Samozřejmě jsme Vám schopni nabídnout komplexní stavební servis od A do Z, tedy od projektové přípravy včetně inženýrské činnosti a dodání slepého výkazu výměr až po dokončovací práce jako je výmalba, kompletace a dodání nábytku na míru.